//www.trudipravo.bg/old/index.php?option=com_content&view=article&id=1398%3Asp201107s&catid=12%3Aspbest&Itemid=37
Колегата си придържа към следните три основни положения:
1. Отказа на нотариуса трябва да е писмен.
Но дори в случая, когато е необходима писмена молба за започване на нотариалното производство /съответно когато е задължителен писмен отказ/ , то дори тогава рядко имаме такъв.
Защото преди да подадеш молбата Нотариуса иска да прегледа документите ти, което става без молба – просто занасяш едни копия. И той ти казва устно НЕ. Следва да притежаваш не-разум за да подадеш след това писмена молба като знаеш, че и отговора на нея ще е НЕ. Затова след устното НЕ ти отиваш при друг нотариус, после при трети – докато получиш ДА. Ако всичките кажат НЕ – коригираш документите /или донасяш други и т.н./ докато получиш ДА...
Затова считам, че дори устния отказ трябва да може да се обжалва. БЕЗ доказването му. Защото не може да водиш навсякъде с теб по трима свидетели, които после да доказват не-писменото изявление на нотариуса. Този ми аргумент считам основателен и от практическа гледна точка – никой няма да обжалва отказ, когато той липсва, когато има ДА – губене на време е това, напълно излишно действие.
2. Разноските в производството по обжалване следвало да бъдат за сметка на жалбоподателя.
Неправилно – в случая когато съдът отменя отказа. Защото така съдът потвърждава, че ти си бил прав, че цялата процедура по обжалване е могла да не бъде инициирана, всичката бумащина и най-вече – цялата загуба на време. А един отказ на Нотариус е сериозно нещо, лицето сам не може да го обжалва, а компетентно обоснована жалба струва поне 300-500лв. хонорар на адвоката му,извън другите разноски. Сериозна сума, която не може да се игнорира.
А и всеки трябва да плаща за грешките си, включително ако е нотариус....
3. Спирането на нотариалното производство не било равносилно на отказ, съответно не можело да се обжалва – твърди ВКС. Но това спиране може да е за 3-5-10г. А човека има интерес от нотариалното действие СЕГА. Затова и сега го иска, не след след време.
Затова това спиране трябва да бъде обжалваемо. Няма как да е друго.
Няма коментари:
Публикуване на коментар