Случаите на „кражба на фирма” се увеличават постоянно и вече придобиват масово явление.
Начините за противодействие, предлагани засега са описани и в статията на в.ПАРИ:
http://www.pari.bg/article/2010/12/17/Koj_mi_e_brkal_vv_firmenoto_delo
Неефективни са.
Не мисля,че биха попречили или дори,че биха затруднили решилите да извършат фалшификация. Защото има много легални поводи да поискаш от нотариус или адвокат да получи от Търговския регистър данни за определено лице. И той да го стори и да ти ги предаде.
После е практически невъзможно да се установи кой – ти или нотариуса, е злоупотребил с получената информация и я е предал на трето лице, което се е представило за вписаното в Търговския регистър. Защото не се знае коя е самоличността на третото лице, пък и да се знае трудно би се доказало, че то е действало в съучастие точно с нотариуса или получилия от него личните данни.
За разкриваемостта на престъпленията не бива и да се говори, когато тя се използва като аргумент за намалява на тези кражби. Защото дори и тази разкриваемост да е 100%, то е ноторно известно, че извършителите винаги действат по нареждане на друго,неизвестно лице и прехвърлят резултата от дейността си на него.
Тоест – щетите, нанесени от заловения извършител са невъзстановими: парите са изтеглени и изчезнали, имотите и другото имущество е „осребрено” – продадено на неподозиращи измамата лица и т.н...
Затова единственото решение на проблема е – доказване самоличността с биометрични данни.
Така ПЕТЪР никога не може да се представи за ИВАН, а системата веднага ще открие,че той лъже – и кой е точно.
Всеки опит ще е неуспешен и всеки пробващ – идентифициран и заловен.
Проблема е – как да се извършва разпознаване на биометричните данни.
Безспорно в Агенцията по вписванията може да се осигури техническа възможност за снемане биометрични данни, като те се сравняват с тези за лицето, налични в базата данни на МВР – и така се установява самоличността на явилия се.
По сходен начин биха могли да постъпват и нотариусите.
Разбира се – това би създало затруднения и удължаване на процедурата, но сигурността в случая е приоритет.