http://www.pari.bg/article.aspx?article_id=360288
“Господин Соколов, често се шегувате, че сте човек на тежкия умствен труд. Какво значи това?
- Това значи, че 8-10 часа работа на ден е нещо много хубаво, стига да можеш да си го позволиш. На мен обикновено ми се налага да поработвам повече. И после компенсирам със спорт. Два пъти в седмицата - вторник и събота - по 3 часа на стадиона. Моето разбиране за добрия мениджър включва и умения да възстановявам силите си след напрегната работа. Поне при мен е така - със спорт седмицата минава по-лесно. Този седмичен биоритъм, изглежда, е същият и при приятелите ми от клуба Морски сговор…
…футболът е моят начин да се отърся от стреса на ежедневието.
Защо толкова хъс и ярост в един мач? Ако играете по-кротко, няма ли да си спестите травмите например?
- Питал съм се защо играем така нахъсано. И според мен има просто обяснение за желанието, с която двадесетината мъже се борят за победа. Всички, с които играя на терена, са хора от “моята черга” и всеки е свикнал да побеждава във фирмата, която ръководи, или в бизнеса, който управлява. И пренася това в спорта. Но теренът е и мястото да се изчистиш от негативната енергия, която волю-неволю трупаш, без това да вреди на никого.
Аз не мога да навиквам подчинените си служители в компанията, защото като мениджър толерирам културата на общуването и добрия личен пример. Не мога да се отърся от негативните емоции и да повиша тон на останалите от мениджърския екип, защото работата няма да върви. Да се скарам тогава на шефа си? Шефе, моля ти се, да знаеш, че никога не съм си го и помислял! А вкъщи? Да нараня най-близките си хора, защото в работата си съм имал труден ден? По време на тренировки хвърляш всичко лошо на терена и след това - край, ние вече сме други хора.
Впрочем как се става член на Морски сговор?
- В Морски сговор се влиза само с препоръката от стари членове. Това е сигурен начин, че в едно сравнително затворено общество като нашето, което се състои от шестдесетина бизнесмени и мениджъри, ще влизат само хора със същите възможности и разбирания за спорта и за бизнеса. Ние не сме лобистки клуб, нямаме амбиции да влияем върху пловдивската или върху националната икономика по друг начин, освен чрез собствения си бизнес. Но не отричам, че тук понякога се раждат бизнес проекти, че си оказваме бизнес подкрепа. … След спорта, разбира се, всички говорим за бизнес и правим по-лесно бизнес с хора, които имат нашите разбирания.
Усещат ли се професионалните “изкривявания” на хората от Морски сговор по време на спорт?
- Докато играем футбол или баскетбол, докато въртим педалите на велосипедите или се гмуркаме, не. Но след това, когато седнем заедно “да възстановим водно-солевия баланс”, вече е ясно, че 60 души имат 60 мнения.
Как го казахте - да възстановим водно-солевия баланс? Това пък какво означава?
- Ами след като хвърлиш много пот на терена, нали трябва да “долееш” течности в организма. Терминът звучи някак по-сериозно, защото, ако ни погледнете в този момент отстрани, ще изглежда, че просто пием вода или бира. Точно този “морски дух” е причина в клуба да спортуват мъже, които в бизнеса си са конкуренти. Забелязал съм, че точно неформалната обстановка в клуба позволява на конкурентите да обсъждат без притеснение средата, в която работят, и проблемите в техния бранш.”
Лично аз съм твърдо ЗА спорта – като средство за разтоварване, и за зареждане със сили.
Мисля си ,че най-важното в организма е кръвта – нейната циркулация, наситеността й с кислород. Тя е движещата сила.
А физическата активност помага и за двете.
:)